Nuostatai

NUOSTATAI 2023-2024

TURINYS
I.Tikslai
II.Vadovavimas
III.Varžybos
IV.Sporto salės
V.Saulės miesto krepšinio lygos įvaizdžio kūrimas ir reklama
VI.Teisėjai ir sekretoriatas
VII.Protesto teikimo tvarka
VIII.Drausminė sistema ir sankcijos

I.Tikslai
Saulės miesto krepšinio lyga (toliau SMKL) siekia:
1.Vienyti ir koordinuoti Šiaulių miesto bei aplinkinių miestų bei miestelių sporto klubų, sporto komandųbei sportui neabejingų žmonių veiklą, įgyvendinant šiuose nuostatuose ir SMKL numatytus uždavinius.
2.Populiarinti ir propaguoti krepšinio sportą Šiauliuose bei Šiaulių rajone, skatinti žaisti krepšinį ir lankytisSMKL krepšinio čempionato rungtynėse.
3.Išaiškinti stipriausias SMKL vyrų krepšinio komandas.
4.Efektyviai bendradarbiauti su žiniasklaidos priemonėmis, kad kuo daugiau informacijos apie SMKLkrepšinio čempionatą pasiektų visuomenę.

II.Vadovavimas
1.SMKL čempionatą organizuoja ir jam vadovauja asociacijos „Saulės miesto krepšinio lyga“ valdybosnariai. N.Daunoravičius, N.Kurauskas ir K.Bukauskas.
2.SMKL čempionato komandų vadovai turi patariamąjį balsą, tačiau galutinį sprendimą priima asociacijos„Saulės miesto krepšinio lyga“ valdybos nariai balsavimo tvarka.

III.Varžybos
1.Dalyvaujantys klubai:
1.1 Čempionate gali dalyvauti visos norinčios krepšinio komandos susipažinusios su SMKL nuostatais.
1.2 Čempionato komandų kiekis nėra ribojamas ar skaidomas į keletą lygų.
2.Komandų registracija:
2.1 Komandų vadovai registruodami komandą turi užpildyti registravimo formą ir persiųsti adresusmklyga@gmail.com.
2.2 Registracija yra patvirtinama įvykdžius 2.1 punkte nurodytą sąlyga bei sumokėjus pusę startinio mokesčio.

2.3 Registracijos startinis mokestis yra nuo 1300 eur 

2.4 Registracijos avansinis mokestis yra 100 eur

2.5 Dalyviui sumokėjus avansinį mokestį, bet vėliau atsisakius dalyvauti SMKL - avansinis mokestis negražinamas.

2.6 Dalyviui sumokėjus pilną mokesti, bet vėliau atsisakius dalyvauti SMKL – gražinama yra 80% nuo sumokėtos sumos

2.7 Komandos į SMKL čempionatą registruojamos iki 2023.10.01

2.8 Registruotų komandų skaičiui pasiekus 12 , kitoms komandoms norintis registruotis čempionate registracijos mokestis brangsta

3. Žaidėjų registracija:

3.1 Komandoje maksimalus žaidėjų skaičius 16.

3.2 Čempionate draudžiama dalyvauti LKL (atitinkamos užsienio lygos) žaidžiantiems (registruotiems) žaidėjams.

3.3 Komandos savo sudėtyje gali turėti 1 (vieną) NKL žaidžiantį (registruotą) žaidėją. Jis įgauna legionieriaus statusą.

3.4 Komanda gali registruoti ir 2 (du) NKL žaidžiančius (registruotus) žaidėjus. Tačiau tai papildomai

3.5 Varžyboms gali būti registruojamos tik 1 (vienas) legionieriaus statuso žaidėjais.

3.6 Legionieriaus statusą turi žaidėjas registruotas 2023-2024 sezone NKL komandoje.
3.7 Žemesnių lygų (RKL, Mažų miestelių lyga, kiti vietinės reikšmės čempionatai) žaidėjams jokie apribojimai nėra taikomi.

3.8 Taisyklės punktuose 3.2 ir 3.3 negalioja žaidėjams iki 18-iolikos metų (2005 m gimimo)

3.9 Žaidėjų sąrašą jei buvo nepilnai užpildytas galima pildyti iki 2023.12.31. Po termino pildymas kainuoja 20 eur už vieną korekciją.

3.10 Žaidėją išbraukti iš pirminio sąrašo iki 2023.12.31 kainuoja 20 eur. Nuo 2024.01.01 50 eur. 3.10 Žaidėjai gali keisti komandas čempionato metu pagal punktus 3.8 ir 3.9 gavus ankstesnės komandos raštišką pranešimą.
3.11 Komandų dalyvių žaidėjai yra patys atsakingi už savo sveikatą SMKL varžybų metu. Už nepilnamečius yra atsakingas komandos vadovas/treneris. Visos komandos dalyvės privalo prieš čempionato startą pateikti užpildyta registracijos formą su parašais.
4. Varžybų sistema esant nedaugiau kaip 10 komandų dalyvių

4.1 Čempionatas startuoja 2023.10.09

4.2 Reguliarusis sezonas vyksta dviejų ratų sistema. Vienos varžybos namų salėje, kitos išvykoje.

4.3 Už pergalę skiriami 2 (du) įskaitiniai taškai, už pralaimėjimą 1 (vienas), už neatvykimą į varžybas ar techninį pralaimėjimą 0 (nulis). Surinkus vienodą taškų sumą skaičiuojama sekančia tvarka:
a.Komandų tarpusavio dvikovų laimėtoja ( jei surenka dvi komandos vienodą taškų sumą)
b.Kamandų tarpusavio dvikovų įmestų ir praleistų taškų skirtumas( jei surenka trys ir daugiau komandųvienodą taškų sumą arba jei dvi ir turi vienodą tarpusavio pergalių/pralaimėjimų balansą)
c.Bendras įmestų ir pramestų taškų skirtumas jei nei a nei b punktai neišaiškina pirmumo.
d.Burtu keliu jei ir c punktas neišaiškina pirmumo
4.4 8 stipriausios komandos patenka į atkrentamąsias varžybas ir kovoja dėl SMKL taurės.

4.5 Žaidėjai gali dalyvauti atkrentamosiose varžybose jei yra sužaidę bent 30% (matematinis apvalinimas netaikomas) reguliaraus sezono varžybų už komandą kuriai atstovaus atkrentamosiose varžybose.

4.6 Žemesnę nei 8 vietą užėmusios komandos nebedalyvauja tolimesniose SMKL varžybose.

4.7 SMKL taurės atkrentamosios varžybos vyksta iš dviejų varžybų taškų skirtumo. Laimėtojai patenka į finalinį ketvertą.

4.8 Finalinio ketverto varžybos vyksta iki vienos pergalės – pusfinaliai, dėl 3-iosios vietos ir finalas

4.9 Čempionatas baigiasi 2024 05 mėn.

4.10 Varžybos vyksta šiokiadieniais.

4.11 Varžybos prasideda ne anksčiau nei 18.00 ir ne vėliau nei 21.30. Galimos išimtys dvejoms komandos susitarus ir SMKL vadovybei patvirtinus.
4.12 SMKL varžybos vykdomos FIBA oficialiai patvirtintais kamuoliais.

4.13 Varžybų komanda namų šeimininkė turi turėti rungtynių kamuolį atitinkanti 4.12 punktą. Apšilimo kamuoliais rūpinasi komandos rungtynių dalyvės .

4.14.SMKL komandos turi turėti 2 ( du) komplektus skirtingų spalvų aprangas ( arba 1 (vieną) komplektą jei tai išverčiama apranga dviejų spalvų).

4.15 Komanda žaidžianti namų varžybas vilki šviesesnę aprangą. Komanda žaidžianti išvykoje vilki tamsesnę aprangą. Aprangos turi atitikti oficialų FIBA reglamentavimą. Galimos išimtys komandoms tarpusavyje susitarus ir varžybų teisėjams pritarus.
4.16 SMKL užsiregistravus 11 ir daugiau komandų varžybų sistema gali kisti ir apie tai yra informuojama kiekviena komanda bei reikia vadovautis informacija pateikta: http://www.smklyga.lt/informacija/varzybu-sistema.html

5.Apdovanojimai

5.1 Didžiosios taurės 1-3 vietas užėmusios komandos apdovanojamos medaliais, taurėmis ir rėmėjų beiSMKL prizais.

5.2 Naudingiausi žaidėjai čempionate pabaigoje apdovanojami SMKL įsteigtais prizais

IV Sporto salės
1.Komandos žaidžia namų varžybas savo išsinuomotoje sporto salėje (apie tai turi būti informuotakomandos registravimo formoje iš punkto III 2.1 )
2.Komandos neturinčios savo išsinuomotos salės gali būti nepriimtos dalyvauti SMKL , nebent yrarandamas sprendimas visas varžybas žaisti priešingos komandos salėje arba SMKL nurodytoje salėje.
3.Komandos vadovai informavę SMKL vadovybę, kad sezono metu laikinai neturės savo išsinuomotossalės, namų varžybas žaidžia išvykose arba SMKL nurodytoje sporto salėje.
3.1 Komandai taikant 3. Punktą startinis mokestis nesikeičia , tačiau komanda kiekvienas varžybas yra informuojama koks jai yra papildomai taikomas varžybų pravedimo mokestis.
3.2 SMKL vadovybė ir komanda atitinkanti 3. Punktą susitaria kokiu būdų atsiskaitys už papildomus kaštus pravedant jiems varžybas.

4.Komandų turimos sporto salės turi atitikti FIBA nuostatus. Galimos išimtys visoms komandoms sutikusbei patvirtinus SMKL vadovybei.
5.Komandos šeimininkės prieš varžybas turi paruošti sporto sales varžyboms.
5.1 Nuvalyti dulkes, purvą ir kitus nešvarumus, kad danga būtų neslidi.
5.2 Turėti pirmosios pagalbos rinkinį ir šaldantį purškiklį.
5.3 Paruošti stalą sekretoriatui. Jį pastatyti prie šoninės linijos tarp komandų atsarginių suoliukų aikštėsviduryje.
5.4 Sekretoriato stalas turi būti pritaikytas mažiausiai 2 (dviem) darbo vietoms.
5.5 Turi būti atvestas elektros lizdas, esant galimybei ir interneto laidas.
5.6 Esant sporto salėse elektroninei įrangai, pageidautina ja naudotis, taip sklandžiau pravedant varžybas.
5.7 Nesant sporto salėse elektroninei įrangai, komandos šeimininkės savo salėse privalo turėti 2 (dvi) vėliavėles rodančias komandinių pražangų limitą. 1 (vieną) rodyklę nurodančia kurios komandos ataka ginčo atveju. Laikmatį skirtą varžyboms ir atakai. Įrangą varžybų rezultatui sekti ir rodyti varžybų dalyviams.
5.8 Neturint elektroninės įrangos komandos šeimininkės vienas iš atstovu turi garsiai pranešinėti laiką ir rezultatą , kad visi varžybų dalyviai ir žiūrovai tai girdėtų.
5.9 Esant kitų komandų, teisėjų ar sekretoriato nusiskundimas dėl IV skyriaus nuostatų pažeidimų, komandoms namų šeimininkėms yra skiriamas įspėjimas ir jei toliau skundai kartojasi gali būti skirta piniginė nuobauda.

V.Saulės miesto krepšinio lygos įvaizdžio kūrimas ir reklama
1.SMKL dalyviai turi kurti ir vystyti savo sporto klubo/komandos įvaizdį, bendradarbiauti su savo irasociacijos „Saulės miesto krepšinio lyga“ rėmėjais bei aktyviai prisidėti prie bendro SMKL čempionatoįvaizdžio formavimo.
2.Savireklamos ir varžybų populiarinimo tikslais SMKL turi teisę naudoti klubų pavadinimus ir logotipusbei SMKL dalyvių varžybų metu gautus: trenerių, žaidėjų, teisėjų, komandų atstovų atvaizdus ir vardusvaizdo ir garso klipuose, internete, spausdintuose leidiniuose, sezono programėlėse, afišose bei antSMKL atributikos.
3.SMKL dalyviai savireklamos tikslais gali naudoti SMKL čempionato pavadinimą vaizdo ir garso klipuose,internete, spausdintuose leidiniuose bei ant klubų atributikos.
4.Klubams rekomenduojama turėti veikiančią interneto svetainę ar Facebook profilį, kuriuose talpinamainformacija apie klubą/komandą, jo/jos veiklą, skelbiamos su klubu/komanda susijusios naujienos,pateikiamas rungtynių tvarkaraštis ir t.t.
5.Komandoms rekomenduoja atsiųsti SMKL bendrą komandos nuotrauką ir kiekvieno žaidėjo atskirai,kurios bus talpinamos į www.smklyga.lt puslapį.

VI.Teisėjai ir sekretoriatas
1.Teisėjavimas
1.1 SMKL čempionato teisėjavimą kuruoja „Šiaulių krepšinio teisėjų asociacija“.
1.2 Varžyboms vykdomos pagal FIBA oficialias taisyklės.
1.3 Teisėjus varžyboms paskiria „Šiaulių krepšinio teisėjų asociacija“.
1.4 Visi SMKL čempionato protestai, ginčytinos situacijos, nesportiniai elgesiai yra sprendžiami SMKLvadovybės ir „Šiaulių krepšinio teisėjų asociacija“ vadovu pasitarime.
2.Sekretoriatas
2.1 SMKL čempionato sekretoriato darbą kuruoja Šiaulių moksleivių mėgėjų krepšinio lygos klubas (toliauŠMMKLK)
2.2 Sekretoriato narius varžyboms skiria ŠMMKLK
2.3 Sekretoriatas veda varžybų statistiką online metodu ( gyvai) nuo 1-ojo varžybų kėlinio. Pasibaigus varžyboms visą informaciją perkelia į SMKL turimas duomenų bazes ar viešas sklaidos priemones.
2.4 Sekretoriatas esant techninei įrangai sporto salėse veda varžybų laiką, atakos laiką ir varžybų rezultatą.
2.5 Visi SMKL čempionato protestai, ginčytinos situacijos, nesportiniai elgesiai susiję su sekretoriato darbu yra sprendžiami SMKL vadovybės ir ŠMMKLK atstovų

VII Protesto teikimo tvarka
1.Protestas gali būti pateikiamas nevėliau kaip 30 min po rungtynių pabaigos. Savo parašu tai gali padarytitik komandos kapitonas, vadovas ar treneris.
2.Protestai dėl teisėjų darbo priimami tik su vaizdinę medžiagą.
3.Už susipažinimą su protesto pateikimo tvarka yra atsakinga pati komanda. Netinkamai pateikus protestąSMKL valdyba gali jo nenagrinėti.
4.Protesto teikimo užstatas – 30 €. Jį privaloma sumokėti per 24val. nuo rungtynių pabaigos. Neatlikusmokėjimo protestas nėra nagrinėjamas.
5.Protestą rašo komandos kapitonas, vadovas ar treneris, aiškiai nurodydamas aplinkybes dėl kuriųskundžiasi ir su kuriomis nesutinkama. Kito asmens pretenzijos nėra priimamos bei nagrinėjamos.
6.Protestai priimami tik dėl nuo turnyro organizatorių priklausančių veiksnių.
7.SMKL valdyba privalo protestą svarstyti ne vėliau, kaip per 3 darbo dienas nuo jo įteikimo pradžios;
8.Esamos situacijos nagrinėjimui gali būti pakviestos rungtynėse dalyvavusios suinteresuotos pusės arbarungtynių arbitrai, sekretoriato darbuotojai.
9.Patenkinus protestą užstatas yra grąžinamas, atmetus – negrąžinamas.
10.Nusprendus rungtynes ar jų atkarpą peržaisti, rungtynių peržaidimo (pabaigimo peržaisti) išlaidaspadengia čempionato dalyvės, dalyvaujančios protesto nagrinėjime
11.SMKL valdybos sprendimai yra galutini ir neskundžiami.

VIII Drausminė sistema ir sankcijos
1.Techninė pražanga skirta žaidėjui arba komandai bei jos atstovams vertinama 15 € bauda. Ją privalomasusimokėti iki artimiausių ekipos rungtynių, tačiau ne vėliau nei per 30 kalendorinių dienų nuo jospaskyrimo. Pavėlavus - mokestis už nuobaudą dvigubinamas.
1.1 Žaidėjas nesumokėjęs baudos už techninę pražangą negali dalyvauti artimiausiose rungtynėse.
1.2 Žaidėjas privalo susimokėti baudą už techninę pražangą iki sekančių antrųjų komandos rungtynių, kitu atveju ir komanda negali dalyvauti varžybose ir jai užskaitomas techninis pralaimėjimas 0:20.
1.3 Komanda ar jos atstovas nesumokėję baudos už techninę pražangą negali dalyvauti artimiausiose rungtynėse ir jai užskaitomas techninis pralaimėjimas 0:20.
1.4 Nesilaikant 1.1 , 1.2, 1.3 punktų ir varžybose dalyvavus nesumokėjus baudos, bet komanda kurios, žaidėjas (pati komanda,treneris ar vadovas) yra nusižengęs , pralaimėjo varžybas, galima sumokėjus 50 eur baudą išvengti 0 (nulis) taškų įskaitinėje lentelėje. Komanda gauna 1 (vienas) tašką kaip už įprastą pralaimėjimą.
2 Žaidėjui gavus diskvalifikacinę pražangą jam yra skiriama 50 € bauda. Taip pat jam skiriama 1-ių rungtynių diskvalifikacija. Nuobaudą privaloma susimokėti iki antrų pagal eilę nuo nuobaudos paskyrimo ekipos rungtynių, tačiau ne vėliau nei per 30 kalendorinių dienų nuo jos paskyrimo. Pavėlavus - mokestis už nuobaudą dvigubinamas. Nesumokėjus per nurodytą laiką, komandai, yra įskaitomas techninis pralaimėjimas 0:20 varžybose kuriose buvo gauta diskvalifikacinė bauda.
3 Komandai neatvykus į rungtynes (ilgiau nei 30 min) bei apie tai iš anksto nepranešus turnyro organizatoriams yra skiriamas techninis pralaimėjimas 0:20 bei 60 € bauda, kurią privaloma susimokėti iki sekančių rungtynių. Pasikartojus analogiškai situacijai komanda gali būti šalinama iš čempionato.
4 Gavus skundą dėl netinkamo žaidėjų, komandos narių ar ekipos sirgalių elgesio gali būti skiriamos drausminės nuobaudos įskaitant ir diskvalifikaciją kelioms rungtynėms arba čempionatui, taip pat
piniginės nuobaudos iki 150 €. Iškilus itin rimtoms situacijoms komanda gali būti šalinama iš čempionato. Diskvalifikavus žaidėją arba komandą startinis mokestis nėra grąžinamas.

5 SMKL netoleruoja jokių agresijos protrūkių, ketinimų gadinti turtą arba grasinimų teisėjų, sekretoriato, varžovų ar kitų komandų atžvilgiu. Iškilus tokiai situacijai gali būti skiriamos baudos nuo 150 iki 500 €, arba diskvalifikacija nuo vienerių iki kelių rungtynių, taip pat pašalinimas iš čempionato. Esant įtarimams , kad yra pažeisti LR įstatymai apie tai SMKL informuos atitinkamas valstybės instancijas.
6 Uždelstų arba neapmokėtų baudų sąrašai yra viešinami SMKL informacinės sklaidos priemonėse
7 Komandoms rungtynių šeimininkėms dėl nepateisinamų priežasčių nesugebėjus sklandžiai pravesti varžybų taikomas nuobaudos:
7.1 Neįleidžiant varžybų dalyvių į savo sporto salę per 15 min iki 30 min nuo oficialaus varžybų pradžios laiko yra skiriama 50 eur bauda.
7.2 Neįleidžiant varžybų dalyvių į savo sporto salę per 30min nuo oficialaus varžybų pradžios laiko yra skiriama 100 eur ir techninis pralaimėjimas.
7.3 Neužtikrinant tinkamų darbo priemonių sekretoriato darbui iš punktų IV 5.2; 5.3; 5.4; 5.6; 5.7 – skiriamas įspėjimas pirmą kartą. Jei tai kartojasi antrą kartą skiriama 50 eur bauda.
7.4 Neužtikrinant punkto IV 5.1 skiriamas įspėjimas pirmą kartą. Jei tai kartojasi antrą kartą skiriama 50 eur bauda.
7.5 Esant kitiems nesklandumams pravedant varžybas priimančiai komandai nuobaudos taikomas svarstant SMKL vadovybei kiekvieną atvejį atskirai.
8 SMKL komanda per reguliarųjį sezoną turi teisę vieną kartą keisti varžybų laiką arba datą ( t.y. nukelti varžybas). Tam turi pritarti antra varžybų komanda dalyvė bei SMKL vadovybė. Papildomas varžybų datos ar laiko keitimas galimas turint tuos pačius susitarimus, bet jau yra taikomas administravimo mokestis 30 eur, kuris turi būti sumokėtas išnaksto prieš pakeičiant varžybų laiką.
8.1 Prašymas dėl varžybų nukėlimo turi būti pateiktas likus ne mažiau kaip 48h iki varžybų pradžios. Jei pateikiamas likus mažiau nei 48h taikomas 30eur administracinis mokestis.
8.2 Prašymai pateikti likus mažiau nei 24h valandoms iki varžybų pradžios nebus svarstomi
9. Bet kokias čempionato nuobaudas privaloma apmokėti ne vėliau nei per 30 kalendorinių dienų nuo jos paskyrimo. Pavėlavus - mokestis už nuobaudą dvigubinamas.
SMKL čempionato nuostatai gali būti koreguojami, papildomi, keičiami ar naikinami atskiri punktai vadovaujantis šiais punktais:
•Esant nenumatytoms situacijoms (force majeure)
•SMKL vadovybei nusprendus ir gavus visų čempionato dalyvių bei sekretoriato ir teisėjų atstovųsutikimus
•Inicijavus vienai iš šalių ( Komandos , Teisėjų ar sekretoriato atstovų) ir pritarus SMKL vadovybei beikitoms čempionate dalyvaujančioms šalims